O značce Victorinox

O značce

V roce 1884 otevřel Karl Elsener svou dílnu v Ibach-Schwyz. V té době bylo Švýcarsko ještě jednou z chudších zemí Evropy. V prvních letech Karl Elsener pracoval na boji proti chudobě a nezaměstnanosti v povodí řeky Schwyz, vytvářel pracovní místa a pomáhal zastavit emigraci. V roce 1891 dodal poprvé vojenský nůž švýcarské armádě.

4970062156_1bec957120_b

V roce 1897 pokračoval ve vývoji švýcarského důstojnického a sportovního nože – dnes ikonického švýcarského armádního nože – a vytvořil základ pro prosperující společnost, která se dokázala udržet na světové scéně. Od té doby jeho duch solidarity, hluboké kořeny v regionu a silná oddanost pevným hodnotám formovaly filozofii společnosti Victorinox.

Dnes je Victorinox celosvětovou společností s pěti kategoriemi výrobků: švýcarské armádní nože, domácí a profesionální nože, hodinky, cestovní potřeby a vonné látky. Švýcarský armádní nůž je hlavním výrobkem a má průkopnickou úlohu ve vývoji všech kategorií výrobků.

Hodinky značky Victorinox (Swiss Army) jsou vždy odolné a kvalitní hodinky určené na denní nošení i sportování. Modely jsou osazovány kvalitními švýcarskými strojky v kombinací se světově proslulou ocelí. V široké nabídce najdete jak klasické elegantní hodinky (business), chronografy s časovači a dalšími funkcemi, tak hodinky pro potápění, pilotky či mechanické hodinky. Svou pozornost si zaslouží zejména kolekce I.N.O.X., kterou si Victorinox nadělil ke svým 130. narozeninám. Tato kolekce určená do extrémních podmínek absolvovala symbolických 130 testů včetně pádu z 10 m či přejetí tankem. O hodinky se tak nemusíte za žádných okolností bát.

Funkcionality a péče

Péče o hodinky

Vaše hodinky jsou vyrobeny z mnoha jednotlivých komponentů, pečlivě navržených do posledního detailu. Tento miniaturizovaný motor pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, aby vás provázel při vašich každodenních dobrodružstvích. Chcete-li si hodinky užívat a udržovat je v dokonalém funkčním stavu, přečtěte si následující tipy pro péči:

 • Údržba a servis
 • Jak natáhnout mechanické hodinky
 • Jak používat quartzové hodinky
 • Jak používat hodinky ve vodě
 • Jak čistit hodinky
 • Péče o řemínek
 • Když hodinky nenosíte
 • Čemu se vyhnout
 • Během cestování

 

Údržba a servis

Naše autorizovaná servisní střediska Victorinox Swiss Army zaručují, že servis a opravy budou prováděny podle našich excelentních standardů. Celosvětově jsou nabízeny dva typy služeb:

Servisní služba

Pro zajištění voděodolnosti a přesného chodu hodinek, doporučujeme každých 18 až 24 měsíců nechat hodinky prohlédnout v autorizovaném servisním středisku. Tato služba zahrnuje:

 • Regulační kontrola
 • Výměna korunky, těsnění a baterie u quartzových strojků
 • Kontrola vodotěsnosti
 • Čištění pouzdra a pásku
 • Závěrečná kontrola kvality (funkcí a estetiky)

Generální oprava

V závislosti na vašem modelu hodinek, jejich používání a místnímu klima doporučujeme každých 6 let provést celkovou údržbu. Tato služba zahrnuje:

 • Demontáž, čištění, opětovnou montáž, naolejování, regulace a kontrola veškerých funkcí
 • Oprava či výměna opotřebovaných dílů strojku
 • Výměna korunky, těsnění a baterie u quartzových strojků
 • Kontrola vodotěsnosti
 • Čištění pouzdra a pásku
 • Závěrečná kontrola kvality (funkcí a estetiky)

Originální hodinky Victorinox Swiss Army se prodávají prostřednictvím autorizovaných klenotníků a prodejců.
Pouze hodinky zakoupené u autorizovaných prodejců Victorinox Swiss Army mají naší limitovanou tříletou (3) záruku (hodinky zakoupené do 30. prosince 2018) a naši limitovanou pětiletou (5) záruku (hodinky zakoupené od 1. ledna 2019). Mezinárodní záruka je platná pouze pokud je záruční list kompletně vyplněný, opatřený datem a razítkem autorizovaného prodejce Victorinox Swiss Army. Pokud jste zakoupili hodinky od neautorizovaného prodejce, mohou vám být naúčtovány náklady na servis.

Jak natáhnout mechanické hodinky

Manuální nátah: Mechanické hodinky natahujte každý den ve stejný čas, abyste zajistili jejich bezproblémový chod. Vše, co pro to musíte udělat, je otáčet korunkou tam a zpět, dokud necítíte mírný odpor. (Abyste se vyhnuli poškození mechanismu, nepřetahujte je.)
Automatický nátah:
Mechanické hodinky s vlastním nátahem se automaticky natahují během nošení. Pro úplné natáhnutí byste své hodinky měli nosit 8 až 10 hodin denně. Pokud se hodinky zastaví nebo je delší čas nenosíte, musí se natáhnout manuálně. Když jsou hodinky plně natažené mají rezervu chodu 38 až 48 hodin (v závislosti na modelu).
Přesnost mechanických hodinek: Pro zajištění přesnosti (mezi -2 / +20 vteřin denně) se musí hodinky nechat pravidelně kontrolovat a servisovat. Mechanické strojky jsou mnohem citlivější než quartzové strojky. Ovlivňuje je gravitace, nárazy, magnetismus a teplotní výkyvy. Z těch důvodů vám doporučujeme generální opravu hodinek po 4 až 6 letech.

Jak používat quartzové hodinky

Výměna baterie: Baterie by měla být vyměněna u autorizovaného prodejce Victorinox Swiss Army nebo v autorizovaném servisním centru. Nesnažte se baterii vyměnit sami. Je velice důležité, aby byly vaše hodinky servisovány v autorizované prodejně, k zachování záruky a provedení testu voděodolnosti.
Servis u neautorizovaných prodejců vede ke zrušení platnosti záruky.

Životnost baterie: Naše quartzové hodinky jsou napájeny baterií. Životnost baterie je přibližně 24 měsíců od data montáže nebo posledního servisu. Životnost baterie závisí na několika faktorech. Pro příklad, hodinky s chronografem spotřebují více energie než klasické hodinky. Světelné funkce také spotřebují více energie z baterie.

Indikátor životnosti baterie: Na vybraných modelech naleznete indikátor životnosti baterie (EOL), který upozorní na výměnu baterie. V takovém případě se vteřinová ručka 4 vteřiny nehýbe a pak skočí na správný čas. U digitálních displejů značí výměnu baterie indikátor, který začne blikat. EOL indikátor vydrží přibližně jeden týden, pak se hodinky zastaví. 

Jak používat hodinky ve vodě

Klasifikace voděodolnosti: Hodinky jsou klasifikovány dle jejich stupně odolnosti vůči vodě. Podívejte se na informace o voděodolnosti na uzávěru pouzdra vašich hodinek Victorinox Swiss Army a využijte níže uvedenou tabulku voděodolnosti:

Záruka voděodolnosti: Voděodolnost vašich hodinek nemůže být garantována na dobu neurčitou, neboť spoje mohou stárnout, korunka a tlačítka musí snášet nárazy a mění se klima či teplota okolí. Proto doporučujeme, abyste si voděodolnost vašich hodinek nechali zkontrolovat v autorizovaném servisním středisku Victorinox Swiss Army každých 18 měsíců nebo kdykoliv dojde k jejich otevření.

Důležité: Nikdy nepoužívejte tlačítka či korunku pod vodou. Ujistěte se, že je oboje ve své poloze a zajištěno.

Jak hodinky čistit

Čištění: Pro zachování atraktivního vzhledu hodinek, pravidelně očistěte pouzdro a pásek lehce mýdlovou vodou, následně opláchněte pod tekoucí vodou a osušte jemným hadříkem.

Jemný kartáček: Své hodinky můžete také čistit jemným kartáčkem na zuby. Ujistěte se, že jste vybrali kartáček s jemnými vlákny, abyste nepoškrábali pouzdro nebo pásek.

Kožený řemínek: Prvním krokem údržby koženého řemínku je opláchnutí pod tekoucí vodou a následně ho lehce vydrhněte jemným kartáčkem s troškou mýdla. Utřete jemným hadříkem a nechte uschnout. Uchovávejte čerstvě očištěný pásek mimo zdroje tepla.

Péče o pásek

Originální kožený řemínek Victorinox Swiss Army má životnost 12 až 18 měsíců při běžném nošení. Životnost závisí na mnoha faktorech jako například kyselost pokožky, pocení, kontakt s chemikáliemi, povětrnostní podmínky, klima a vlhkost. Pro příklad, kontakt s vodou či jinou tekutinou může zkrátit životnost pásku.

Abyste svůj kožený pásek udrželi v dobrém stavu doporučujeme, abyste hodinky odkládali před sprchováním a plaváním.

Pokud máte velmi aktivní životní styl, zejména pokud se často koupete ve slané vodě nebo se silně potíte, doporučujeme vám ocelový tah nebo gumový pásek.

Barva a pružnost koženého řemínku se může časem a vystavením vnějším vlivům měnit.

Když hodinky nenosíte

Suché místo: Udržujte své hodinky na bezpečném a suchém místě. Aby se zabránilo jakémukoli poškození, doporučujeme hodinky uložit do původní krabičky Victorinox Swiss Army nebo do měkkého pouzdra.

Přesnost: Nechejte strojek několik dní běžet, aby se obnovila jeho původní přesnost.

Luminiscence: Číselníky a ručky hodinek Victorinox Swiss Army jsou ošetřeny povlakem Super-Luminova. Aby hodinky a ručky zůstaly luminiscenční za špatných světelných podmínek, musí být vaše hodinky vystaveny jasnému světlu (denní / umělé světlo).

Čemu se vyhnout

Nenastavujte datum v čase mezi 21:00 a 03:00, když je mechanismus data v provozu. Buďte opatrní, ať nezaměníte poledne a půlnoc.

Nevystavujte chemikáliím, rozpouštědlům nebo plynům, protože by mohly způsobit poškození, změnu barvy a poškození pouzdra.

Nenanášejte žádné kosmetické produkty či parfémy na pouzdro, kožený řemínek nebo kovový tah hodinek.

Chraňte před vysokými teplotami a silnými magnetickými poli.

Během cestování

Před dovolenou: Abyste zabránili vniknutí vody či prachu do vašich hodinek, měli byste se ujistit, že během posledních 18 měsíců prošly testem voděodolnosti v autorizovaném servisním středisku Victorinox Swiss Army.

Na letišti: Pro ochranu vašich hodinek před magnetismem doporučujeme, abyste si je sundali před bezpečnostní kontrolou.

Před sprchováním / plaváním apod.:

 • Zkontrolujte, zda je korunka plně zatlačena nebo uzamknuta proti pouzdru, aby byla zachována voděodolnost.
 • Pro ochranu vašeho koženého řemínku před deformací či zabarvením, se vyvarujte přímého kontaktu s vodou.
 • Pro časté nebo dlouhodobé používání ve vodě doporučujeme ocelový tah nebo gumový pásek.

Po každém vystavení slané vodě hodinky opatrně opláchněte ve sladké vodě a poté je osušte.

Kondenzace: Náhlá změna teploty může způsobit kondenzaci pod sklíčkem. To nijak neovlivňuje funkce hodinek a brzy samo o sobě zmizí. Znamená to však, že voděodolnost vašich hodinek slábne, a proto doporučujeme návštěvu vašeho nejbližšího autorizovaného prodejce Victorinox Swiss Army nebo autorizovaného servisního střediska.

Teplé podmínky:

 • Teploty nad 60 °C mohou mít výrazný vliv na mechanismus a životnost baterie.
 • Vysoké teploty způsobují změnu barvy a mohou zkrátit životnost koženého řemínku. Nedoporučujeme hodinky vystavovat extrémním klimatickým podmínkám.
 • Intenzivní světlo: Může dojít k rychlejšímu stárnutí materiálů použitých ve vašich hodinkách Victorinox Swiss Army, jako například nátěr, plast, guma a kůže.

Chladné podmínky:

 • Ve studeném prostředí doporučujeme hodinky mít stále na zápěstí, aby zůstaly co nejblíže tělesné teplotě.
 • V teplotách pod bodem mrazu může olej v mechanismu hodinek ztrácet svou tekutost a způsobit zpomalení chodu.
Návody

Victorinox Rychlý návod I.N.O.X

Victorinox Návod ke chronografům

Victorinox Airboss Mach9 2020

Victorinox návod ALLIANCE MOONPHASE 2020

Victorinox Alliance Chronograph

Victorinox kalibrační tabulka

Victorinox rychlý návod ETA 251

07_Victorinox_Rychlý_návod_ETA_251

Victorinox rychlý návod ETA G10

08_Victorinox_Rychlý_návod_ETA_G10

Victorinox rychlý návod Chrono Classic

09_Victorinox_Chrono_Classic

Victorinox Instrukce a záruka

10_Victorinox_Instrukce_a_záruka

Manuál Chrono Classic XLS MultiTask CZ

11_Manual Chrono Classic XLS MultiTask_CZ

Manuál Pocketwatch CZ

12_Manual Pocketwatch_CZ

Manuál Seaplane

13_Manual Seaplane

Night Vision Chronograph Quick Guide

14_Night Vision Chronograph Quick Guide

Night Vision Quick Guide CZ

15_Night Vision Quick Guide_CZ

Quick Guide Ronda 517 - Day Date (FieldForce)

16_Quick Guide Ronda 517 - Day Date (FieldForce)

Ronda 5030D Quick Guide

17_Ronda 5030D Quick Guide